Zawsze chciałam podróżować po dalekim świecie. Może kiedyś spełnię moje marzenia... Na razie jestem geografem teoretycznym , chcę zdobywać wiedzę i dzielić się nią z wami. Zapraszam do lektury mojego bloga!

historia

środa, 08 sierpnia 2012
Mogłabym po prostu napisać, że było u mnie na blogu 137 osób. Ale ja nie chcę iść na łatwiznę. Pisałam o Madagaskarze, bo na ekrany wszedł najnowszy film. No a w Anglii jest OLIMPIADA, nie? Też jej się coś należy. Mi Anglia kojarzy się z kilkoma rzeczami: królewską rodziną, emigrantami (niestety) oraz właśnie z damulkami w jedwabiach i w koronkach, które popijają dzióbkami popołudniową herbatkę z porcelanowych filiżanek...
środa, 28 marca 2012

Wiem, ze to ma być głównie geografia, ale historia tez jest nie od parady. bo na przykład - w poprzednim wpisie mój tytuł: Barokowe Emocje moze nie być zrozumiały. Otóż barok znany jest jako epoka kontrastu - w Polsce wielkie bitwy i ...

Początku baroku nie da się ustalić, można tylko tak mniej więcej  na podstawie zjawisk w społeczeństwie określić jego zasięg na osi czasu. W każdym razie, na początku baroku ludzie zwątpili w ideały epoki przed barokiem - renesansu. Mam wrażenie, że wśród ważnych wydarzeń z XVIw i XVIIw można wyróżnić Potop Szwedzki (1655). Nie jestem pewna, czy jest on typowy dla baroku, ale na pewno dział sie w tych czasach. Poza tym, toczyliśmy walki z Turcja i Rosją, co wiązało się ze stratami terytorialnymi. 

Z tego właśnie powodu w Polsce działo się wiele zdarzeń kontrastujących ze sobą. Bo w okresach chwilowego pokoju i spokoju, gdy wrogowie cichli, Polacy balowali - polowania, uczty i bale były na porządku dziennym. Z kolei gdy wybuchała wojna, kościoły i kaplice pękały w szwach, organizowano pielgrzymki (Jak trwoga, to do Boga!). 

Dlatego opisując moje emocje w wpisie "Barokowe Emocje" mam na myśli kontrast moich wrażeń, bo jak widzieliście - cieszyłam się ze zwycięstwa i miałam chandrę. Dziwnie, nie??

Barok pozostawił po sobie bogactwa w postaci architektury, np. pałac w Wilanowie.

pałac w Wilanowie

 

Piękny, prawda? Prawda. Barok można określić w architekturze jako epoka Bieli Marmuru i Złota :)

Chciałabym się tam wybrać... ale może będę w tym roku, bo jadę do Warszawy ;)

PS. Chyba zmienią opis bloga... bo to jest o wszystkim, a nie o geografii.

trwa inicjalizacja, prosze czekac, forum medyczne kody rabatowe


Dodatki na bloga