Zawsze chciałam podróżować po dalekim świecie. Może kiedyś spełnię moje marzenia... Na razie jestem geografem teoretycznym , chcę zdobywać wiedzę i dzielić się nią z wami. Zapraszam do lektury mojego bloga!
czwartek, 31 maja 2012
Robinson Kruzoe – ciekawa książka autorstwa Daniela Defoe, opowiada o losach mężczyzny, który marzył o dalekomorskich wyprawach żaglowcem. Akcja powieści toczy się w Anglii, w XVII wieku. Tytułowy bohater, wbrew woli rodziców opuszcza swoje rodzinne strony i wyrusza, za namową przyjaciela, Jakuba, w rejs do Londynu. Później zaciąga się na inny statek, ten jednak rozbija się, a Robinson zostaje jedynym ocalonym członkiem załogi. Wiedzie życie na bezludnej, chyba karaibskiej, wyspie… zdany tylko na siebie. Czy udało mu się przeżyć, aby tego się dowiedzieć, musisz przeczytać książkę… miłej lektury!
środa, 23 maja 2012
Pisałam już kiedyś, że spośród form ukształtowania terenu, najbardziej kocham wyspy. Więc zaprezentuję dziś Nową Zelandię. Być może to ostatnia z części AUSTRALIA, ale możliwe, że napiszę jeszcze o Tasmanii, rafie koralowej… zobaczy się ;)
wtorek, 22 maja 2012
A oto i kolejna część moich wpisów o Australii. Ostatnio obiecałam, że następny (czyli ten) będzie dotyczył Sydney. No to zaczynamy! Miasto powstało w 1788 roku, należy do pierwszych… ja wiem?? Siedlisk aborygenów.
piątek, 18 maja 2012
Widziałam już, że wśród moich czytelników są miłośnicy Australii ;) Postanowiłam więc pozbierać ciekawe miejsca w tym wpisie. Może kiedyś uda mi się je zobaczyć ;) jak odłożę trochę funduszy, no i jak będę dorosła, bo nie sądzę, abym teraz mogła zostawić szkołę ;) A na wakacje jechać do Australii?? To się nie opłaca. Na dłużej trzeba. A potem napiszę książkę i zarobię tyle forsy, że będę mogła pojechać do Wenezueli, Brazylii, Japonii… Tak czy inaczej, muszę te wpisy podzielić na części. A oto i pierwsza.
czwartek, 17 maja 2012
Zawsze miałam słabość do wysp. Opisałam tu już wyspy cudownej Indonezji, wyróżniłam Bali. Od zawsze kochałam też pejzaże na Nowej Gwinei, Nowej Zelandii, Tasmanii...Dzisiaj postanowiłam napisać od kulturze w odległej od nas, zwanej krajem kwitnącej wiśni - Japonii.
środa, 16 maja 2012
Moim skromnym zdaniem Riwiera Włoska to przedłużenie Lazurowego Wybrzeża. Akurat mamy w szkole o strefie śródziemnomorskiej. No i to Lazurowe Wybrzeże...
poniedziałek, 14 maja 2012
Każdy, kto zahaczy w życiu o Australię, powinien zobaczyć Uluru. Australia jednak jest dość duża, i będąc w Australii nie zawsze się udaje zobaczyć Uluru ;) Ciekawą właściwością Ayers Rock jest to, że zależnie od położenia słońca na niebie zmienia kolor... Z kolei Wave Rock do dziwne formy skalne, niesamowite kształty i odcienie...
niedziela, 13 maja 2012

Smak.czekolady dała mi fajnego linka do strony, na której użytkownik Irytek wyjawia tajniki edycji blogów. Nauczyłam się robić spis treści, a teraz będę biedzić się nad nowym szablonem ;) bo obecny, ta tablica korkowa, nie jest moja, a chciałabym zrobić własny i oryginalny ;) życzcie powodzenia ;)

poniedziałek, 07 maja 2012
Na Wyspie mieszkały pierwotnie dwa wielkie plemiona, ludy czy też osadnicy przybyli z Ameryki Południowej, dokładnie nie wiadomo. W każdym razie, w jednym z nich ludzie nosili w uszach ciężarki, niczym współczesne kolczyki, przez co ich uczy miały nienaturalnie podłużny kształt, przez co nazwano ich długouchymi. I to właśnie ich uważa się za twórców niesamowitych posągów, utożsamionych od wieku z Wyspą Wielkanocną.
wtorek, 01 maja 2012
Co takiego ważnego 1 maja?? DUŻO!! - nie idzie się do szkoły - jest święto - jest pierwszy dzień maja - tylko miesiąc i DZIEŃ DZIECKA - tylko DWA MIESIĄCE i co?? WAKACJE!!!!
czwartek, 26 kwietnia 2012
Każdy, kto słyszał o Papieżu Polaku na pewno zna miasto zwane Wadowicami. Miasto to jest mi bliskie, bo mieszkam pod Wadowicami, tymi w województwie małopolskim. My, mieszkając obok miasta Papieża, nie widzimy w nim czegoś nadzwyczajnego, po prostu: jeździmy tam na zakupy, pracujemy, do dyspozycji jest tez lodowisko, no i oczywiście rozmaite urzędy, których w mojej miejscowości nie ma.
wtorek, 24 kwietnia 2012
Osobiście jeszcze nigdy tam nie byłam. Oglądam tylko zdjęcia, i mimo, iż kiedyś napisałam, że w Polsce nie ma rzeczy tak ciekawych, jak np. w Ameryce, to muszę, niestety, zmienić zdanie. Myślę, że muszę zacząć pisać tu o rzeczach bliższych mi i wam. No to na dobry początek... przed państwem kandydat do tytułu cudu świata, perełka północnej Polski - Mazury!!!
środa, 18 kwietnia 2012
Niby każdy może wklepać w google.pl "Cuda natury" i wszystko znajdzie. Ale na pewno nikt nie zabroni mi wrzucić tutaj fotek tych pięknych miejsc i kilku o nich informacji. Wy na pewno znacie inne fascynujące miejsca, piszcie w komentarzach, to może coś zamieszczę. Dzisiaj piszę o naturze, ale kiedyś napiszę też o cudach stworzonych przez człowieka. Myślę jednak,że to te pierwsze budzą w nas większy podziw.
wtorek, 17 kwietnia 2012
Nieważne, co kto myśli o Wojciechu Cejrowskim, ja uważam że jest genialny.
W Nowej Gwinei, wielkiej wyspie przy północno-wschodnim wybrzeżu Australii, żyły kiedyś wielkie plemiona kanibali, ale biały człowiek szybko zajął się wytępianiem ludożerstwa. Ale w odległej puszczy (tropikalnej) wciąż żyją, ostatnie niestety, ludy, którym udało się uciec od białej ręki zza Oceanu i uciec w niegościnne dla europejczyków tereny.
niedziela, 15 kwietnia 2012
I jak ktoś się nie zgadza z tytułem, to ma problem, a ja swoje wiem. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam pojechać (albo popłynąć, bo do samolotu nie wsiądę.
czwartek, 12 kwietnia 2012

Czy ktoś mi napisze, gdzie się dodaje nowe zakładki na blogu?? Bo dodałam dwa blogi jako ULUBIONE, ale inni mają też: o autorze, najciekawsze itp, jak to się robi??

Tagi: internet
16:37, puciek15 , media
Link Komentarze (6) »
Poprzednio pytałam, co to za dziwadło z jedenastoma daszkami. Wreszcie dzisiaj w szkole, po wielu próbach, udało mi się to znaleźć. Bo to nie takie proste znaleźć coś, czego nazwy nawet się nie zna! W końcu znalazłam - tekst był po angielsku. Wywnioskowałam z niego, że te tajemnicze budowle to... meru.
środa, 11 kwietnia 2012
Indonezja od dawna mnie pasjonowała. Wycinałam z gazet notki, aby jak najwięcej się dowiedzieć. O innych krajach też, cała masa notatek walających się po całym pokoju ;) a o Polsce nic... ten Pałac w Wilanowie to taki epizod, już się nie powtórzy. I przeczytałam mnóstwo książek, nie tylko o Indonezji, począwszy od Cejrowskiego i Pawlikowskiej, a skończywszy na biografii Strzeleckiego.
czwartek, 05 kwietnia 2012
Całe szczęście, zaczęła się przerwa świąteczna. Nareszcie się wyspałam. A poza tym, zauważyłam, że dawno nie napisałam nic o czymś z dziedziny nauki. Dlatego dzisiaj pierwszy tag: ASTRONOMIA, a w nim o gwiazdozbiorze, który po obu Niedźwiedzicach udało mi się zaobserwować niedawno.
poniedziałek, 02 kwietnia 2012

Czy was też denerwują wyskakujące reklamy na wszystkich stronach internetowych?? W ogóle, czy u was też jest coś takiego - Takie, co wyskakuje w postaci podkreślonego tekstu, i jak sie najdzie, to otwiera głupoty typu: "Wygrałeś iPada!", 'To twój szczęśliwy dzień, laptop czeka!" Nawet na Wikipedii! Po prostu myli sie  głupią reklamę z hiperłączem do innej strony. Aaaaaaa!!!

relkama na pierwszej z brzegu stronie

 

Jest to, doprawdy, denerwujące!! Już nie wiem, co jest reklamą, a raz jak kliknęłam przypadkiem to mi włączył komputer skanowanie, bo na  stronie, na którą weszłam, jest masa wirusów i jeden zlazł na mój komputer. Niech oni coś z tym zrobią!! można liczyć, ile jest takich we wszystkich moich i waszych wpisach!!

 

Na Screenie obok najechałam myszką na słowo zupełnie pzypadkowe: DOWOLNY. Reklama!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Ale co tam, kasa jest ważniejsza :P

Dla tych zamieszczających reklamy.

Tagi: internet
20:17, puciek15 , media
Link Komentarze (2) »

Oto mój pomysł na wielkanocną dekorację. Proszę o komentarze!! :) Sama robiłam. Poniżej macie plan, żeby wszystko zrozumieć:) wazonik z wydmuszki

 

 

POTRZEBA:

wydmuszka

zakrętka po napoju 

tasiemka

klej VIKOL

taśma dwustronna

gazeta

papier kolorowy

barwnik do jajek

lakier do paznokci - bezbarwny!

 

 

 

 

 

WYKONANIE:

Zabarw wydmuszkę na dowolny kolor barwnikiem do jajek. Potem z gazety wytnij dowolne ornamenty, np. kwiaty i przyklej na pokolorowana wydmuszkę wg. własnego gustu. Vikolem przyklej zakrętkę do płaskiego czubka jajka, tak by płaska strona zakrętki znajdowała sie na dole. Wytnij z papieru prostokąt i skręć go w mały stożek.  W górnym otworze wydmuszki umocuj  tak powstały lejek z papieru i przyklej go. Potem doklej wycięty z papieru paseczek, formując z niego uszko. Całość zakonserwuj lakierem do paznokci, albo innym lakierem. Teraz możesz owinąć zakrętkę elegancką tasiemką, aby ta swoim plastikowym wyglądem nie psuła całości. GOTOWE!!!

 

Co doradzam: Jajka można też zafarbować bibułą. Moczysz wydmuszkę, owijasz bibułą (nie krepiną!!!) i wkładasz do ciepłej wody. Jeśli nie złapie koloru od razu, wyciśnij bibułkę nad jajkiem, a wtedy na pewno się zakoloruje. 

Zamiast wydmuszki można użyć tez jajka ze styropianu. 


 

I jak wam się udało?? Ja nie zamieszczę tu  zdjęcia, bo nie umiem się za bardzo posługiwać aparatem :) Lepiej skanerem, dlatego macie tu powyżej mój plan - przerobiony trochę na paincie, bo niektórych rzeczy nie było widać :) GENIALNEEE!!!      

Tagi: robótki
18:59, puciek15 , zabawy
Link Komentarze (4) »
niedziela, 01 kwietnia 2012

Tak, tak, dzisiaj pierwszy dzień kwietnia. U nas rano było... biało. Śniegiem zasypało (zima), a co jakiś czas błyskało słonko (lato). Jak tam u was??

A tak poza tym to do wieczora stopniało, i teraz juz prawie nie ma:) . No, zaczyna sie trzeci uumiesiąc moich wpisów... Hej, zaglądnijcie do mnie częściej! od następnego wpisu podzielę się tutaj z wami moimi pomysłami, będzie ciekawiej ;)

Teraz szukam pomysłów na kwiaty z krepiny. Ciekawe, jak mi wyjdą :)

Mam na oku krokusy - wiem jak się robi. mam także wolny wtorek, bo ONI piszą test po szóstej klasie, a ja, jak wiecie - nie muszę :)

 

Blogerka - puciek15

PS. Ciekawe, czy mi wyjdą takie jak na zdjęciu obok (z google). mam nadzieję, że chociaż trochę będą te krokusy krokusy przypominać :)

środa, 28 marca 2012

Wiem, ze to ma być głównie geografia, ale historia tez jest nie od parady. bo na przykład - w poprzednim wpisie mój tytuł: Barokowe Emocje moze nie być zrozumiały. Otóż barok znany jest jako epoka kontrastu - w Polsce wielkie bitwy i ...

Początku baroku nie da się ustalić, można tylko tak mniej więcej  na podstawie zjawisk w społeczeństwie określić jego zasięg na osi czasu. W każdym razie, na początku baroku ludzie zwątpili w ideały epoki przed barokiem - renesansu. Mam wrażenie, że wśród ważnych wydarzeń z XVIw i XVIIw można wyróżnić Potop Szwedzki (1655). Nie jestem pewna, czy jest on typowy dla baroku, ale na pewno dział sie w tych czasach. Poza tym, toczyliśmy walki z Turcja i Rosją, co wiązało się ze stratami terytorialnymi. 

Z tego właśnie powodu w Polsce działo się wiele zdarzeń kontrastujących ze sobą. Bo w okresach chwilowego pokoju i spokoju, gdy wrogowie cichli, Polacy balowali - polowania, uczty i bale były na porządku dziennym. Z kolei gdy wybuchała wojna, kościoły i kaplice pękały w szwach, organizowano pielgrzymki (Jak trwoga, to do Boga!). 

Dlatego opisując moje emocje w wpisie "Barokowe Emocje" mam na myśli kontrast moich wrażeń, bo jak widzieliście - cieszyłam się ze zwycięstwa i miałam chandrę. Dziwnie, nie??

Barok pozostawił po sobie bogactwa w postaci architektury, np. pałac w Wilanowie.

pałac w Wilanowie

 

Piękny, prawda? Prawda. Barok można określić w architekturze jako epoka Bieli Marmuru i Złota :)

Chciałabym się tam wybrać... ale może będę w tym roku, bo jadę do Warszawy ;)

PS. Chyba zmienią opis bloga... bo to jest o wszystkim, a nie o geografii.

wtorek, 20 marca 2012

I oto nadeszła - pachnąca trawą, świeżym wiatrem, wyczekiwana od początku zimy, jedyna i niepowtarzalna... Wniosła na twarze radość,a wszystko to wymownie świadczy, że mowa o WIOŚNIE. Dzisiaj dzień równonocy wiosennej - dlaczego? przecież to 21  marca jest pierwszy dzień wiosny, czemu dziś? A to dlatego, że rok jest przestępny tylko umownie, a natura swoje wie. 

Odleciały bociany,bociany  z google

sikora drzewu na straży

została.

 

Odleciały bociany,

wróble zostały 

z nadzieją w domu

 

Odleciały bociany,

królowie przestworzy 

zielonych 

 

Odleciały bociany,

za pola, za góry

Daleko.

(nieaktualny, bo zaraz będą wracać, ale pasuje do obrazka).

krokusy z googleŚwiergotem ptaków

szumem wiatru

szeptem traw

hukiem potoku

żyje świat.

 

przepraszam , że tak walę tymi wierszydłami, ale wiosny się inaczej nie da opisać zwykłymi słowami.

 

Niczym "Gloria, Gloria"

niosła się melodia

przeleciała pola lasy

dotarła do najmniejszych szpar

oznajmiła wszech i wobec

ze już wiosna.

zdjecie z google.

W moim ogrodzie też niedługo zakwitną narcyzy. Kocham je! Patrzę codziennie jak coraz większe listki przebijają ziemię...

Więc wróćmy do przyziemnych spraw. Zrobiłam sobie coś z kostką wczoraj w szkole i z tego powodu dzisiaj nie poszłam. Boolii!

Ale, co tam. Może przejdzie :P

 

 

 

 

 

trwa inicjalizacja, prosze czekac, forum medyczne kody rabatowe


Dodatki na bloga