Zawsze chciałam podróżować po dalekim świecie. Może kiedyś spełnię moje marzenia... Na razie jestem geografem teoretycznym , chcę zdobywać wiedzę i dzielić się nią z wami. Zapraszam do lektury mojego bloga!
środa, 28 marca 2012

Wiem, ze to ma być głównie geografia, ale historia tez jest nie od parady. bo na przykład - w poprzednim wpisie mój tytuł: Barokowe Emocje moze nie być zrozumiały. Otóż barok znany jest jako epoka kontrastu - w Polsce wielkie bitwy i ...

Początku baroku nie da się ustalić, można tylko tak mniej więcej  na podstawie zjawisk w społeczeństwie określić jego zasięg na osi czasu. W każdym razie, na początku baroku ludzie zwątpili w ideały epoki przed barokiem - renesansu. Mam wrażenie, że wśród ważnych wydarzeń z XVIw i XVIIw można wyróżnić Potop Szwedzki (1655). Nie jestem pewna, czy jest on typowy dla baroku, ale na pewno dział sie w tych czasach. Poza tym, toczyliśmy walki z Turcja i Rosją, co wiązało się ze stratami terytorialnymi. 

Z tego właśnie powodu w Polsce działo się wiele zdarzeń kontrastujących ze sobą. Bo w okresach chwilowego pokoju i spokoju, gdy wrogowie cichli, Polacy balowali - polowania, uczty i bale były na porządku dziennym. Z kolei gdy wybuchała wojna, kościoły i kaplice pękały w szwach, organizowano pielgrzymki (Jak trwoga, to do Boga!). 

Dlatego opisując moje emocje w wpisie "Barokowe Emocje" mam na myśli kontrast moich wrażeń, bo jak widzieliście - cieszyłam się ze zwycięstwa i miałam chandrę. Dziwnie, nie??

Barok pozostawił po sobie bogactwa w postaci architektury, np. pałac w Wilanowie.

pałac w Wilanowie

 

Piękny, prawda? Prawda. Barok można określić w architekturze jako epoka Bieli Marmuru i Złota :)

Chciałabym się tam wybrać... ale może będę w tym roku, bo jadę do Warszawy ;)

PS. Chyba zmienią opis bloga... bo to jest o wszystkim, a nie o geografii.

wtorek, 20 marca 2012

I oto nadeszła - pachnąca trawą, świeżym wiatrem, wyczekiwana od początku zimy, jedyna i niepowtarzalna... Wniosła na twarze radość,a wszystko to wymownie świadczy, że mowa o WIOŚNIE. Dzisiaj dzień równonocy wiosennej - dlaczego? przecież to 21  marca jest pierwszy dzień wiosny, czemu dziś? A to dlatego, że rok jest przestępny tylko umownie, a natura swoje wie. 

Odleciały bociany,bociany  z google

sikora drzewu na straży

została.

 

Odleciały bociany,

wróble zostały 

z nadzieją w domu

 

Odleciały bociany,

królowie przestworzy 

zielonych 

 

Odleciały bociany,

za pola, za góry

Daleko.

(nieaktualny, bo zaraz będą wracać, ale pasuje do obrazka).

krokusy z googleŚwiergotem ptaków

szumem wiatru

szeptem traw

hukiem potoku

żyje świat.

 

przepraszam , że tak walę tymi wierszydłami, ale wiosny się inaczej nie da opisać zwykłymi słowami.

 

Niczym "Gloria, Gloria"

niosła się melodia

przeleciała pola lasy

dotarła do najmniejszych szpar

oznajmiła wszech i wobec

ze już wiosna.

zdjecie z google.

W moim ogrodzie też niedługo zakwitną narcyzy. Kocham je! Patrzę codziennie jak coraz większe listki przebijają ziemię...

Więc wróćmy do przyziemnych spraw. Zrobiłam sobie coś z kostką wczoraj w szkole i z tego powodu dzisiaj nie poszłam. Boolii!

Ale, co tam. Może przejdzie :P

 

 

 

 

 

sobota, 10 marca 2012

Hej, jak mija sobótka? Mi zleciała na nic nierobieniu (i oczywiście czytaniu "Ani...")Chyba nigdy nie doczekam się wyników tego konkursu. Ale pocieszam sie, że już coraz bliżej. ale zadam zagadkę: nie mam siostry, ani brata, kim jest córka mojego ojca? hi hi hi :)

 Ciekawe, czy zgadniesz:) Na pocieszenie powiem Ci, że ja też nie zgadłam za pierwszym razem, choć to baaanaał. Co o tym myślicie?

A jeśli już mówię, że lubię Anię, to moge dodać, że jeśli chodzi o czytanie, to czytam nie tylko Ankę, ale i wszystkie części 'winnetou", 'Old Shaterhand" amerykańska preria) oraz "Tomek..." (cały świat). Bardzo lubie ksiażki podróżnicze, np. o Strzeleckim i takich tam :)

trwa inicjalizacja, prosze czekac, forum medyczne kody rabatowe


Dodatki na bloga