Zawsze chciałam podróżować po dalekim świecie. Może kiedyś spełnię moje marzenia... Na razie jestem geografem teoretycznym , chcę zdobywać wiedzę i dzielić się nią z wami. Zapraszam do lektury mojego bloga!
Blog > Komentarze do wpisu

Wulkany - piękno i potęga...

Zacznijmy od tego, czym jest wulkan. Każdy bardziej i mniej rozgarnięty człowiek wie, że to taka wielka góra, z której leje się lawa albo leci pył. I takie wyjaśnienie zazwyczaj wystarcza, więc też nie będę się rozpisywać, no bo co: wulkan to może NIE jest góra z lawą? No właśnie. Wszystko się zgadza, ale mogę rozwinąć temat. Wikipedia nam pomoże. Na pewno nie powie wam nic nowego.

Wulkan – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny[1]. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.

Czyli widzicie, że to całkiem to samo.

Zacznijmy od początków.

We Włoszech znajdują się chyba, jeśli dobrze pamiętam, trzy wulkany. To dużo, jak na jedno państwo. I właśnie od imienia rzymskiego boga ognia Vulcanusa wzięła się nazwa wulkan.

Kto nie pamięta Pompei? Wielka erupcja Wezuwiusza. Nikt nie przeżył, wszystko pochłonęła lawa i pył. Ma to też dobre strony, ponieważ teraz archeolodzy mogą badać to miasteczko, takie, jakie było wiele lat temu, bo w 79 r. naszej ery. Wiadomo, że to gorąco zabiło tych ludzi, czyli, mówiąc niedelikatnie, się …upiekli.   

zdjecie z google.  

Nie ma kontynentu, na którym nie byłoby wulkanu. Nawet na wyspie należącej do Antarktydy jest wulkan! W europie jest 12 wulkanów, a najsłynniejsze są cztery wulkany, w tym trzy we Włoszech: Etna, Wezuwiusz, Stromboli oraz Hakla w Islandii.

Nawet w Polsce, na Śląsku, były wulkany, obecnie już wygasłe. Mimo to stale są badane, bo przecież mogą się obudzić! Ale by było…

Niedawno, bo w styczniu wybuchła…  Etna? Gdy się patrzy na taki wulkan, to czuje się jego majestat, siłę, potęgę, i ta potęga napełnia serca trwogą…

Oto zdjęcie satelitarne Sycylii, gdy wybuchła Etna. Widzicie ją?

zdjecie z wikipedi

A to erupcja Etny w 2003 roku.

zdjecie z google.

Od razu przypomina mi się taka historyjka. No więc gdzieś we Włoszech wybuchł kiedyś tam wulkan. Była to wielka katastrofa, pobliskie miasto zostało zalane tak jak Pompeje. Wszyscy ludzie uciekali, ale im się nie udało. Wszyscy zginęli, z wyjątkiem pewnego więźnia, który nie mógł uciekać ale nic mu się nie stało, więzienie troszę ucierpiało i tak jak już się wulkanik uspokoił, spokojnie poszedł do sąsiedniej wioski. Fajnie, co?

zdjecie z google.

Aha, świątynia na Bali! Na moim blogu znajdziesz w spisie treści dokładniejsze informacje o Bali, ja wspomnę, że była tam świątynia, a gdy wybuchł  strumienie lawy o metry ominęły miejsce święte, świątynia osławiła się tym „cudem” i okazywano jej większą cześć.   

Poza Ziemią są też inne wulkany. Na Marsie znajduje się najwyższy znany, wygasły już wulkan, mający coś ponad 20  KILOMETRÓW WYSOKOŚCI. MOUNT EVEREST MA PRAWIE 9 KILOMETRÓW. Nieźle, co?

Jak chcesz wiedzieć więcej, zabrykaj tutaj:

http://www.bryk.pl/teksty/liceum/geografia/geografia_fizyczna/11209-najs%C5%82ynniejsze_czynne_wulkany_europy.html

 piątek, 17 sierpnia 2012, puciek15
To tyle na dzisiaj. Kolejne ciekawostki - już WKRÓTCE!!

Polecane wpisy

Komentarze
smak.czekolady
2012/08/17 21:32:13
We Włoszech jest 6 wulkanów: Etna, Wezuwiusz, Marsili, Amiata, Stromboli i Vulcano. Te zdjęcie ludzi ugotowanych bardzo mnie zaciekawiło. A w Polsce oczywiście, że są wulkany. Naszczęscie niskie i nieczynne. I chętnie bym chciała zobaczyć Ostrzycę np. :)
-
puciek15
2012/08/19 11:02:24
hm, masz rację. te są mniej znane i nie uczyłam się o nich.
trwa inicjalizacja, prosze czekac, forum medyczne kody rabatowe


Dodatki na bloga