Zawsze chciałam podróżować po dalekim świecie. Może kiedyś spełnię moje marzenia... Na razie jestem geografem teoretycznym , chcę zdobywać wiedzę i dzielić się nią z wami. Zapraszam do lektury mojego bloga!
Blog > Komentarze do wpisu

LAKIER DO PAZNOKCI - historia

Odkąd przestałam obgryzać paznokcie, zainteresowałam się lakierami i innymi takimi do paznokci. Nawet znalazłam historię lakieru! Z braku czasu wkleję wam ją tutaj w całości. Od masy z wosku pszczelego i żelatyny ze Starożytnych Chin poprzez kolorowe, czerwone, z odchodów owadów u Kleopatry do kolorowych współczesnych

POCZĄTKI

Kobiety w zasadzie od zawsze dbały o swój wygląd, chciały pozoważ na zamożniejsze niż w rzeczywistości i przyciągać wzrok mężczyzn. Można powiedzieć, iż załamanie tego nastąpiło przede wszystkim w średniowieczu, kiedy  ciało przestało się liczyć na rzecz duszy i cnót, ale w pozostałych epokach, w większym lub mniejszym stopniu, dbano o wygląd. Okazuje się również, iż paznokcie były przedmiotem troski już w starożytnych Chinach czy  Egipcie.

STAROŻYTNE CHINY

W starożytnych Chinach na paznokcie nakładano schnącą nawet kilka godzin papkę z wosku pszczelego i żelatyny. Kolor uzyskiwano poprzez nasączenie barwnikami roślinnymi. Rodzina cesarza malowała paznokcie kolorami czarnym i czerwonym, z kolei szlachetni urodzeni Chińczycy zdobili je złotem i srebrem. Każdy miał zarezerwowany kolor czy sposób zdobień, gdyż były one oznaką statusu społecznego.

STAROŻYTNY EGIPT

Z kolei w starożytnym Egipcie wykorzystywano przede wszystkim hennę, ale również wydzielinę pewnego gatunku insektów. Malowanie paznokci było tam powszechnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Faraon Narmer, który zjednoczył Egipt, henną barwił nie tylko paznokcie, ale również wnętrza dłoni i podeszwy stóp. Wszystkim nam znana Kleopatra wolała zaś nosić na paznokciach kolor czerwony. Korzystała ona z pasty stworzonej z mieszaniny olejków, gumy arabskiej, pudru oraz henny.


I moja informacja dodatkowa:

Henna to barwnik roślinny produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawsonią bezbronną . Od 5000 lat malowano nią skórę i dalej jest to praktykowane. 


PIERWSZE TAKIE, JAK OBECNE - gdzie? Oczywiście...

STANY ZJEDNOCZONE

Jednak znane nam lakiery do paznokci powstały znacznie później. W pierwszej połowie XIX wieku odkryto pierwszy składnik lakieru – nitrocelulozę, ale dopiero w wieku XX  stworzono pierwszy lakier do paznokci przypominający współcześnie dostępne kosmetyki. Był on wzorowany na lakierach samochodowych wykorzystywanych do pokrywania karoserii aut. Kiedy te nie zdały egzaminu, zaczęto wykorzystywać celuloid, czyli nic innego jak rozpuszczoną taśmę filmową. Wkrótce potem, w latach 30. XX wieku, firma Charles Revson wprowadziła specjalne barwniki. To one sprawiały, iż lakiery nie tylko świetnie przylegały do paznokci, ale również powstała cała gama odcieni. W latach 60. XX wieku dodano do nich glinkę, dzięki której zwiększono trwałość lakierów. W latach 70. odkryto TSFR czyli żywicę tolueno-sulfonamido-formaldehydową, która jest odpowiedzialna za przyczepność lakieru do płytki paznokcia. Z powodu szkodliwości na organizm i reakcje alergiczne jakie często powoduje, związek ten jest coraz rzadziej stosowany.

(...) Odkąd na rynku pojawiły się lakiery do paznokci w formie znanej nam dzisiaj, rzadko. (...) U wielu ludzi wywołują one spore reakcje alergiczne, dlatego warto się zastanowić, czy warto w ten sposób wystawiać nasz organizm na próbę. Wystarczy pamiętać o tym, iż lakiery do paznokci mają początki w fabryce samochodowej.

źródło: http://www.wikiprdia.pl/krotka-historia-lakieru-do-paznokci

sobota, 21 lipca 2012, puciek15
To tyle na dzisiaj. Kolejne ciekawostki - już WKRÓTCE!!

Polecane wpisy

trwa inicjalizacja, prosze czekac, forum medyczne kody rabatowe


Dodatki na bloga