Zawsze chciałam podróżować po dalekim świecie. Może kiedyś spełnię moje marzenia... Na razie jestem geografem teoretycznym , chcę zdobywać wiedzę i dzielić się nią z wami. Zapraszam do lektury mojego bloga!
Blog > Komentarze do wpisu

Lalki - histroria, 2.

Oto druga część historii fascynujących zabawek, marzeń wielu dziewczynek i kolekcjonerów – lalek. Teraz wchodzimy w świat porcelany i modnych strojów, by skończyć na obecnej produkcji absolutnie masowej z tandetnego plastiku i z napisem na opakowaniu: made in China. Niegdyś chińskie lalki były rarytasem dla najbogatszych, nikt nie śmiał ględzić: znowu made in China…

Porcelana w modzie

Na początku XIX w Europie stały się modne lalki porcelanowe. Właśnie takie, jakie chciałabym mieć. Oczywiście, nie od razu całe lalki były porcelanowe, zaczynano od wyrabiania porcelanowych główek.   W latach czterdziestych XIX w. w Danii, Niemczech i Francji rozpoczęto masową produkcję główek z porcelany.

 Chińczycy również zaczęli produkować lalki z porcelany. Najczęściej przedstawiały one eleganckie panie, ubrane według najnowszych trendów.    

„Popularne były w latach 1840 - 1880, choć funkcjonowały do lat 20tych XX wieku. Główki lalek z chińskiej porcelany miały gładką, szklistą powierzchnie, w przeciwieństwie do ich konkurentek zwanych “bisque dolls”, których powierzchnia była bardziej chropowata.”

Lalki z porcelany zawsze kojarzyły mi się z Anią  z Zielonego Wzgórza. Niedziwne, przecież akcja książki dzieje się w czasach, gdy porcelana rozkwitała z lalkownictwie ;)

A oto przykładowa lalka porcelanowa. Cudowna... Wystrojona i elegancka.

zdjecie z google.

 

Niemieckie i francuskie "bisque dolls"                                                                                                            

zdjecie z google.„Produkowane były od 1840 roku aż do I wojny światowej. Między 1860 a 1890 rokiem dominowały tzw. "fashion dolls". Przedstawiały one modne wówczas ubiory. Przeznaczone zdecydowanie do zabawy dla małych dziewczynek, które doskonaliły krawieckie umiejętności szyjąc dla swoich lalek modną garderobę.” 

 

„Sprzedawano  pełne zestawy akcesoriów i strojów. Powstał przemysł związany ze sprzedażą ubranek, bucików, biżuterii itp. dla lalek. Wydawane były pisma zawierające instrukcje, wzory ubranek i innych akcesoriów.”

 

A oto (po lewej) lalka "bisque dolls" z Francji. Aż zapiera dech. Jest po prostu piękna. 

 

 Poniżej natomiast widzimy lalkę z Niemiec. Również cudowna...

 

zdjecie z google.

 

 

 

 

CIEKAWOSTKI…

  • Po raz pierwszy, lalkę-dzidziusia zaprojektowano już w połowie XIX wieku. Była to nowość, gdyż do tej pory lalki przedstawiały tylko i wyłącznie osoby dorosłe. Nowe lalki okazały się atrakcyjne dla małych klientek. Lalki–dzidziusie stały się kluczowym momentem w rozwoju przemysłu lalkarskiego. Były to lalki bardzo drogie.
  • Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto eksperymenty z plastikiem. Twarde i bardziej trwałe plastikowe zabawki pojawiły się już nawet przed końcem wojny, w 1940 roku. W latach 50tych i 60 tych wprowadzono inne tworzywa, takie jak guma, i winyl. Winyl pozwalał na doklejanie włosów na główki. Do tej pory bowiem, włosy były domalowywane albo dorabiano peruki.
  • Lata 50 te to początek masowej produkcji lalek przedstawiających bohaterów kreskówek i filmów telewizyjnych. W 1959 r. pojawiła się na rynku (USA) Barbie, a w 1962 r. jej Brytyjska kopia Sindy. Natychmiast powstała ich męska wersja oraz niezliczone komplety akcesoriów. Najbardziej popularną męską wersją lalki był prawdopodobnie "Action Man", po raz pierwszy ukazał się na rynku w 1964.

Więc od razu możesz się przyznać – lubiłaś bawić się lalkami…czwartek, 07 czerwca 2012, puciek15
To tyle na dzisiaj. Kolejne ciekawostki - już WKRÓTCE!!

Polecane wpisy

trwa inicjalizacja, prosze czekac, forum medyczne kody rabatowe


Dodatki na bloga