Zawsze chciałam podróżować po dalekim świecie. Może kiedyś spełnię moje marzenia... Na razie jestem geografem teoretycznym , chcę zdobywać wiedzę i dzielić się nią z wami. Zapraszam do lektury mojego bloga!
Blog > Komentarze do wpisu

Lalki - histroria, 1.

Lalka – z tym spotykamy się na co dzień. Nawet jeśli się nimi nie bawisz, na pewno masz jakąś w domu, a przynajmniej na pewno ma je Twoja młodsza siostrzyczka. Ja mam kilka lalek stylizowanych na Barbie. Zawsze marzyłam o takiej ładnej, porcelanowej lalce, jaką ma moja babcia. Niestety, nie doczekałam się, ale mam za to małą matrioszkę, jaką można kupić w każdym sklepie z pamiątkami i na każdej szkolnej wycieczce…

Najstarsze lalki na świecie pochodzą ze Starożytnego Egiptu, z około 2000r p.n.e. znaleziono lalki z płaskich deseczek w grobowcu. Podobne lalki znajdywano w grobach dzieci w Grecji i Rzymie. Na przestani dziejów lalki wykonywano z różnych materiałów. Wiadomo, że w już w prehistorii znano lalki i wykonywano je z drewna, tkaniny albo gliny. Niestety, nie dotrwała do naszych czasów żadna laleczka…

„Jedynym śladem jest fragment alabastrowej figurki z ruchomymi rękami z czasów Babilońskich”.

A oto alabaster, piękny kamień. Laleczka na pewno też była piękna…zdjecie z google.

Najstarsze lalki mają bardzo prostą budowę, są z jednego kawałka gipsu, kości a niekiedy, droższe, z kości słoniowej.

Nie wiem, jakie było przeznaczenie TEGO posążka. Jest chyba mały, może można nazwać go lalką? Tak czy inaczej ma 25 tys. lat.  dziwne nyły ideały piękna...

zdjecie z google.

 „Perfekcja w produkcji lalek doprowadziła do stworzenia lalki posiadającej ruchome nogi i ramiona, oraz zdejmowane części garderoby. Taka zabawka pochodzi z 600 roku przed naszą erą.”

Lalki drewniane to „dziecko” Europy. Już w XVII istniały zakłady rzemieślników, których specjalizacją były właśnie lalki. Zwykle rzeźbiono je w sosnowym drewnie i malowano.

„Do dziś zachowało się w Anglii 30 egzemplarzy unikalnych lalek pochodzących z XVI i XVII wieku. Tanie, proste figurki, których podstawą wykonania był kawałek drewna, pomalowany kolorową farbą, produkowano w tym czasie także w Niemczech”

w wieku XVII i XVIII, niezwykle popularne stały się lalki z wosku. Najbardziej znanym miastem „od woskowych lalek”  było Monachium. Najcenniejsze lalki woskowe pochodzą z Anglii, z lat późniejszych, bo 1850 – 1930.  Pierwotnie z wosku robiono figurki świętych. 

Wykonanie takiej lalki było w pewnym sensie niebezpieczne. Można było oparzyć się gorącym woskiem albo zatruciem oparami. A, co się będę rozdrabniać, wkleję cytat:

Wosk pierwotnie stosowany był do produkcji figurek związanych z kultem religijnym. Lalki woskowe robione były głównie przez małych producentów.

 „Płyn używany do kolorowania wosku, nie spełniał wymogów bezpieczeństwa. Tułowia woskowych lalek wykonane były z tkanin. Wosk jako materiał bardzo plastyczny pozwalał na rzeźbienie twarzyczek i innych części w sposób niezwykle realistyczny. Uwieńczeniem dzieła były szklane oczy. W specjalnie wyźłobione dziurki wkładano włosy ludzkie lub moherowe. Twarz malowano kolorową farbą, szczególny nacisk kładziono na usta.”

 

W wieku XIX zapoczątkowano nowe metody wyrobu lalek. Zamiast drewna stworzono masę plastyczną, której składnikami były papier oraz przemielone drewno. Z takiej masy robiono łowy i korpusy. I tutaj wkroczyliśmy w erę masowej produkcji. Producenci chronili przepisów na swoje oryginalne masy, jak teraz tylko dwóch ludzi na świecie zna recepturę na panierkę do skrzydełek z KFC…

 Czasem używano dziwnych składników, np. jaj, popiołu i mąki.

 Najbardziej popularna była masa paper mache, czyli masa z wody, gipsu, kredy, papieru i innych takich…dziwnych składników.     


„Lalki "papier mache" sprzedawano masowo Niemczech, Francji i USA przez cały wiek XIX.  Lalki te zdecydowały o rozwoju niemieckiego przemysłu lalkarskiego, którego potęga trwałą aż do I Wojny Światowej. Znanym producentem lalek z masy papierowo-drewnianej w USA, był Ludwig Greiner, który sprzedawał je przez prawie 40 lat.”

 

I to jest pierwsza część mojego wpisu o lalkach. Mam jeszcze dwa stulecia do omówienia!poniedziałek, 04 czerwca 2012, puciek15
To tyle na dzisiaj. Kolejne ciekawostki - już WKRÓTCE!!

Polecane wpisy

trwa inicjalizacja, prosze czekac, forum medyczne kody rabatowe


Dodatki na bloga